Yatmadan önce mısır gevreği yemek gerçekten uyumanıza yardımcı olabilir mi?

Kahvaltı yapmadan meskenden adımını atmayanlar ve kahvaltı hazırlayacak vakti olmayanlar için ‘mısır gevrekleri’ pratik bir tahlil sunuyor. Bilhassa şekersiz, tam tahıllı gevreklerin sağlıklı birer atıştırmalık olabileceği söylenebilir. Artık de bu tahıllı mısır gevreklerinin, yiyenlerin daha âlâ uyumasına yardımcı olabilecek biçimde tasarlanması kelam konusu. Gece midesi kazınanların, uyumadan evvel rahatlıkla yiyebileceği bu besin eserleri, yatmadan evvelki rutinleri destekleyecek formda beşerlerle buluşabilir.

Şeker, uyku kalitesini bozuyor

Uzun vakittir araştırılan uyku öncesi yemek yeme alışkanlıklarına nazaran ışıkların kapanmasına çok yakın bir vakitte büyük öğünlerin tüketilmesinin uykuya ziyan verdiğini gösteriyor. Nörolog ve uyku hekimleri da rafine şekerlerin kan seviyelerini yükseltebileceğini ve insanları daha uzun mühlet uyanık tutan güç oranlarını arttırabildiğini açığa çıkarıyor. Şeker ise uykuyu bozan bir iltihap üzere davranabiliyor ve yatma saatine yakın bir vakitte şekerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Uzmanlar, uygun sindirimi sağlamak için yatmadan 2 ile 3 saat öncesinde şeker tüketiminin kesilmesini öneriyor. Geceleri orta sıra tatlı bir şeyler atıştırmak ise endişelenecek bir durum değil. Uyku rutinini desteklemek için besin açısından ağır mısır gevreklerinin tüketiminde de sorun olmayabilir.

Mısır gevrekleri şekersiz ve tam tahıllı olmalı

Genellikle geceleri salgılanan bir hormon olan, uyku ile uyanıklık döngüsünün denetimi ile ilgisi üzerinde durulan melatoninin doğal biçimde üretimi için tasarlanan mısır gevrekleri, tam tahıllı ve bitkisel bir karışımdan oluştuğu takdirde açlık hissini yatıştırabiliyor. Ayrıyeten mısır gevrekleri kimi vakit çinko, folik asit ve B vitaminleri üzere vitamin ve minerallerden oluştuğunda besleyici olabiliyor.

Uykusuzluk dünya çapında yaygın bir durum ve kimi araştırmalara nazaran, yaklaşık üç yetişkinden birinin semptomlardan muzdarip olduğu belirtiliyor. Yiyeceklerle uykuyu artırmak isteyenler de bedende doğal olarak bulunan ve uykuyu düzenleyen hormon olan melatonin içeren muz, kiraz, domates, ceviz yahut yulaf üzere meyveleri deneyebilir.

Lavanta, papatya, bal ve vanilya eklenebilir

Lavanta ve papatya ile tatlandırılan mısır gevrekleri, bal ve vanilya da katıldığında yatıştırıcı ve sağlıklı bir uyku için gerekli tüm özelliklere sahip olabilir. Lakin mısır gevreklerine eklenecek bu materyallere alerjinizin olmaması gerekiyor. Ayrıyeten gereçlerin oranları da epey değerli.

Bazı tahıl şirketleri de çinko, folik asit, B vitaminleri ve uykuyu teşvik ettiği söylenen başka bileşenlerden yapılan uyku vakti tahıllarını beşerlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Natürel ki bunlarda uyku kalitesini olumsuz etkileyen şeker eklerinin olmamasına ihtimam göstermek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir