Test uçuşları bitti açılış için gün sayıyor! Bakan Uraloğlu: Türkiye’yi KKTC’ye KKTC’yi de dünyaya bağlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeni Ercan Havalimanıyla ilgili son bilgileri paylaştı. Test uçuşlarının muvaffakiyetle tamamlandığı bilgisini veren Bakan Uraloğlu, “Açılış için artık gün sayıyoruz. İnşallah açılış, Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 20 Temmuz’da yapacağız. 400 milyon yatırım bedelli havalimanı, 10 milyon yolcu kapasitesine sahip. 2 bin 755 metre uzunluğundaki mevcut piste kıyasla 3 bin 100 metrelik yeni pisti ile her model yolcu uçağının kullanımına müsait. 9 adet körük, 21 adet de açıkta olmak üzere toplam 30 uçaklık park alanı mevcut” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun geçtiğimiz ay ziyaret ederek, incelemelerde bulunduğu Ercan Havalimanı, en son teknoloji ile donatılan tabiat dostu yapısı ve çağdaş mimarisi ile göz dolduruyor. Bakan Uraloğlu, “Modern mimarisi ve adeta tabiat dostu özelliği ile örnek bir havaalanı. Ercan Havaalanı turizme ve iktisada kıymetli katkı sağlayacak. Türkiye Yüz Yılı yalnızca ülkemizi değil, yavru vatanı da kapsayan bir yüz yıl olacak” dedi.

Açılış için gün sayan KKTC Ercan Havalimanı, yeni terminal binası ile adeta adanın çehresini değiştirecek, artan imkân ve kabiliyetleri ile geniş gövdeli uçaklara da konut sahipliği yapacak. İçerisinde daha fazla yolcu kapasitesi, daha geniş ve ferah toplumsal alanlar yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir