Yunan basınından iddialara cevap: Türkiye’nin düzensiz göçmen geçişlerine izin verdiği iddiaları gerçeği yansıtmıyor

Yunanistan’da, son günlerde Türkiye’nin, yasa dışı sistemsiz göçmen geçişlerine “izin verdiği” halinde çıkan tezlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

In.gr haber portalının, ismi açıklanmayan hükümet yetkilileri ve askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Atina hükümetinin elinde, Türkiye’nin Meriç ve Ege’de sistemsiz göçmenlerin geçişine müsaade verdiği savlarını ispatlayacak bir delil olmadığı vurgulandı.

Haberde, kaynakların, Meriç’teki durumla ilgili olarak “işler her zamanki gibi” sözünü kullandığı, Yunanistan’a geçen sistemsiz göçmen sayısındaki artışın, mevsimsel sebeplerle Meriç ırmağında su düzeyinin azalmasından ötürü yaşandığını belirttiği kaydedildi.

Düzensiz göçmen geçişlerinin, rastgele bir krize işaret etmediğini lisana getiren kaynaklar, bu problemin Türkiye için de hassas bir bahis olduğunu tabir etti.

Kaskarelis-Fidan görüşmesi Yunan basınında

Yunan Dışişleri Bakanı Vasilis Kaskarelis’in, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı telefonla arayarak yeni vazifesinden dolayı tebrik etmesi, Yunan basınında geniş yer buldu.

Haberlerde, görüşmede, Meriç’te Türkiye-Yunanistan hududunda, Yunanistan’a geçmeye çalışan sistemsiz göçmen sayısında son günlerde artış gözlemlenmesinin ele alındığı aktarıldı.

Protothema Gazetesi, Fidan’ın, yıllarca Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı yapmış biri olarak göçmen sıkıntısına hakim olduğuna dikkati çekti.

SKAI TV de görüşmenin olumlu bir atmosferde geçtiğini, Türk makamlarının, Meriç’teki sorunun çözülmesinde olumlu bir tutum sergilediğini yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir