Uzmanlar moda diyetlerin tehlikesine karşı uyardı

İnsanları, haşlanmış yumurta diyeti yahut su diyeti üzere “geçici hevesler” içeren beslenme biçimlerine karşı uyaran BDA, yılbaşı ertesinde insanların bu biçim diyetlere ilgi gösterdiğini söyledi.

BDA, çoklukla toplumsal medyada yayılan kısıtlayıcı diyetlerin başlangıçta süratli kilo kaybına neden olabileceğini lakin sonrasında faydadan çok ziyan verme eğiliminde olduğunu söyledi.

Uzmanlar, bu diyetlerin kas kaybına ve besin eksikliklerine yol açabileceği ve metabolizmanın daha az kaloriye ahenk sağlamasına neden olabileceği ve bunun da diyet yapan kişinin uzun vadede daha fazla kilo almasıyla sonuçlanabileceği konusunda uyardı.

Halkı, ünlüler ve influencerlar da dahil olmak üzere toplumsal medyada yahut televizyonda tanıtıldığını gördükleri diyetler ve eserler hakkında “inanılmaz derecede eleştirel” olmaya çağırdılar.

“YENİ YIL BEKLENTİSİNE GİRMEYİN”

BDA sözcüsü Marcela Fiuza, “Birçok insan için yeni yıl, sıhhati güzelleştirmek de dahil olmak üzere amaçlar ve niyetler belirlemek için güzel bir fırsat. Bununla birlikte, birincil sonuç olarak kilo vermeye odaklanan yeni yıl kararları, ekseriyetle sıhhate ziyanlı olabilecek yo-yo diyetine yahut yük döngüsüne yol açabilir.”

“Yılbaşı diyetleri yeme bozukluğu olanlar için de tetikleyici olabiliyor ve yeme bozukluğuna yol açabiliyor.”

“Çoğu insan, yüksek oranda işlenmiş besin alımını azaltmak ve daha fazla sağlıklı besin yemekle yönetim edebilir. Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar ve kepekli tahıllar, bedeninizin optimum düzeyde çalışması için gereksinim duyduğu bir dizi besin içerir.” dedi.

Diyetisyenler, yeni yıl trendlerinin insanlara kilo vermeyi yeni yıl kararı olarak benimsemeye teşvik etmenin ruh sıhhatine ziyan verebileceği konusunda da uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir