İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Blinken ile görüştü

Dışişlerinde yapılan görüşmeden evvel basına açıklama yapan Herzog, “İsrail ile ABD ortasındaki bağ her zamanki üzere güçlü ve idareye İsrail’e eşsiz dayanağı için teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Biden’ın İsrail’in çok âlâ bir dostu olduğunu belirten Herzog, İsrail’e memleketler arası platformlarda verdiği takviye ve Lübnan ile İsrail ortasındaki deniz sonu mutabakatını yakından takip ettiği için de Amerikan idaresine teşekkür etti.

Herzog, “İran’ın bize ve genel olarak insanlığa sunduğu zorlukları, idareyle yaptığım görüşmelerin yanı sıra, sizinle de konuşacağız. Kalbimiz İran halkıyla atıyor. İran’ın bayanları her gün baskı altında ve atağa uğruyor ve İran silahlarının sivillere, Ukrayna’daki günahsız sivillere karşı kullanıldığını dünyaya afişe etmeye devam edeceğiz.” dedi. Blinken ise yaptığı açıklamada Herzog’un Washington ziyaretinin iki ülke ortasındaki kalıcı iştirakin güçlü bir sembolü, olduğunu lisana getirdi.

ABD’li bakan, “Son birkaç yıldır birlikte çok uygun ve çok kıymetli işler yaptık, az evvel bahsettiğiniz muahede da dahil. Lübnan ve İsrail ortasında deniz hududu konusunda nitekim tarihi mutabakat, hem İsrail’e hem de Lübnan’a deniz altındaki kaynaklar açısından derin ekonomik yararlar sağlama mümkünlüğünün yanı sıra, barış ve istikrarı sağlamanın bir yolu olarak da sunan bir şeydir.” dedi.

İran’ın bölgede ve bölgenin ötesindeki “tehlikeli, istikrarsızlaştırıcı ve terörize edici” aksiyonlarına karşı ABD’nin İsrail’in yanında olduğunu anlatan Blinken, “İran’ın Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına karşı saldırganlığını artırmak için Rusya’ya insansız hava araçları sağlaması, Ukrayna’da alanda dehşetli sonuçlara yol açıyor.” tabirlerini kullandı.

Blinken, Batı Şeria’da artan şiddetin azaltılması davetinde bulunurken, tarafları birbirini kışkırtacak hareket ve telaffuzlardan uzak durması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir