İran Cemşid Şarmehd’in idam cezasını onadı

İran’da temyiz mahkemesi, terör hareketlerinde rol aldığı gerekçesiyle İran-Almanya ikili vatandaşı olan Cemşid Şarmehd hakkında verilen idam cezasını onadı.

Duyuruyu yapan İran Yargı Erki Sözcüsü Mesud Setayeşi, “Alt mahkemenin bilgilendirilmesinin akabinde yüksek mahkemenin kararının uygulanması için gerekli adımlar atılacaktır” dedi.

68 yaşındaki Şarmedh, 2008 yılında Şiraz kentinde gerçekleşen ve 14 kişinin vefatıyla sonuçlanan bombalı atağa karışmaktan geçen Şubat ayında hatalı bulunarak idama mahkum edilmişti.

ALMANYA’DAN TEPKİ

Kararın açıklamasının ardından Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Berlin’in idam cezasının onandığı istikametindeki haberler karşısında şoke olduğunu ve bunu teyit etmeye çalıştığını söyledi.

“Eğer bu doğruysa, durum hakikaten de çok önemli demektir” sözünü kullanan sözcü, Şarmehd hakkındaki mevt cezasının Almanya için büsbütün kabul edilemez olduğunu belirtti.

Almanya, alt mahkemenin kararı sonrasında da idam cezasını kınayarak İran’ın Berlin Büyükelçiliğinde çalışan iki çalışanı istenmeyen kişi etmişti. Buna karşılık Tahran idaresi de geçtiğimiz ay iki Alman diplomatı hudut dışı etmişti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, idam kararı çıktığında “Bunu sert bir halde kınıyoruz ve İran rejiminden bu kararı geri almasını istiyoruz” açıklamasını yapmıştı.

AF ÖRGÜTÜ’NDEN ÇAĞRI

Uluslararası Af Örgütü karara reaksiyon göstererek Alman hükümetini İran’a karşı diplomatik adımlar atmaya çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Almanya’daki İran uzmanı Dieter Karg, “İran yargısı, adil olmayan yargılamalarda zorla alınan ‘itirafları’ kanıt olarak kullanıp, mevt cezalarını onayarak insan hakları ihlallerini bir defa daha hayata geçirmiştir” dedi.

YURTDIŞINDA YAKALANDI

Davaya bakan savcılık ABD’de ikamet eden Şarmehd’i FBI ve CIA yetkilileriyle ile temas kurmakla, İsrail’in istihbarat örgütü Mossad’la ise temas kurma teşebbüsünde bulunmakla suçlamıştı.

İranlı yetkililer, Ağustos 2020’de Şarmehd’i “karmaşık” olarak tanımladıkları bir operasyon sonucunda yakaladıklarını duyurmuş, lakin tutuklamaya ait detaylı bilgi vermemişti. Ailesi, Şarmehd’in Dubai’de transit geçiş yaparken İran güvenlik güçleri tarafından kaçırıldığını ve daha sonra İran’a getirildiğini belirtiyor.

İran’da altısı Fransa’dan olmak üzere Batı ülkelerinden en az 16 ikili vatandaş, çeşitli suçlamalarla tutuklu bulunuyor.

İran yargısına nazaran 2023’ün başından bu yana ortalarında Şarmehd’in de bulunduğu üç ikili vatandaş güvenlikle ilgili suçlamalar nedeniyle ya mevt cezasına çarptırıldı ya da idam edildi.

Casusluk kabahatinden karar giyen İngiliz vatandaşlığına sahip İran’ın eski savunma bakan yardımcısı Ali Rıza Akbari’nin Ocak ayında idam edilmesiuluslararası yansılara neden olmuştu. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir