‘Fiona’ alarmı: Ülkenin 3’te 2’si karanlığa gömüldü

Karayipler’de ABD’ye bağlı bir ada ülkesi olan Porto Riko’da öncki gün kategori 1 düzeyinde karaya çıkan Fiona Kasırgası, sel ve toprak kaymalarına neden oldu. Kasırga nedeniyle ülkenin büyük bir kısmında elektrik kesintisi yaşanırken, birçok kentte de su şebekeleri devre dışı kaldı.

Ülkenin 3’te 2’sinde yaşanan elektrik kesintisi sonucu 3 milyon 200 bin kişinin elektrik hizmetinden mahrum kaldığı belirtilerek, birçok kentte de taşan ırmakların su arıtma tesislerini etkilemesi nedeniyle pak su hizmetinin sağlanamadığı tabir edildi.

RÜZGAR SURATI SAATTE 145 KİLOMETREYE ULAŞTI

Fiona Kasırgası, Porto Riko’da ağır yağışlar ve saatte 145 kilometre sürate ulaşan rüzgar ile tesirli olurken, yaşanan sel ve toprak kaymaları sonucu bin 300 kişi meskenlerinden tahliye edildi. Ülke genelinde birçok ana ulaşım yolunun sular altında kaldığı, kimi köprülerin yıkıldığı ve çok sayıda ağacın devrildiği bildirildi.

JENERATÖR PATLAMASI SONUCU 1 KİŞİ ÖLDÜ

Başkent San Juan’daki bir kanser hastanesinde elektrik kesintisi ve yaşanan jeneratör arızası nedeniyle hastalar transfer edilirken, ülkenin kuzeyinde yer alan Arecibo kentinde ise jeneratörün patlaması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.

Elektrik dağıtım şirketi Luma tarafından yapılan açıklamada, kesintiden etkilenen abonelerin yüzde 10’una tekrar hizmet sağlandığı belirtilerek, öteki abonelere birkaç gün daha elektrik hizmeti sağlanamayacağı aktarıldı.

KASIRGA DOMİNİK CUMHURİYETİ’NE İLERLİYOR

Fiona Kasırgası’nın Porto Riko’nun akabinde Dominik Cumhuriyeti’ne ilerlediği aktarıldı. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Fiona Kasırgası’nın gücünü daha da artırarak çarşamba günü kategori 3 düzeyine ulaşacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir