Erzurum’dan yeni bilim atağı

ERZURUM (İGFA) – Erzurum Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği Daire Başkanlığı kentin geleceği açısından son derece değerli olan bir bilim buluşmasına daha konut sahipliği yaptı. Kısa ismi SECAP olan Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planı Lansmanı ağır bir iştirakle gerçekleşti. İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen lansmanda konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Murat Altundağ, “Erzurum olarak sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak, güç verimliliğimizi artırmak ve çevresel etkimizi azaltmak ismine bu hareket planını hazırladık” dedi. “Erzurum Sürdürülebilir Güç ve İklim Aksiyon Planı, kentimizi daha yeşil, daha pak ve daha sağlıklı bir yer haline getirmeyi hedefliyor. Bu plan, güç kullanımımızı daha tesirli hale getirerek hem etrafa hassas bir kent oluşturmayı, hem de güç maliyetlerimizi azaltmayı amaçlıyor.

Ayrıca, iklim değişikliği ile gayrette aktif bir rol oynamayı ve gelecek jenerasyonlara daha sürdürülebilir bir Erzurum bırakmayı hedefliyoruz. Bu süreçte sıfır fosil yakıtlı yapıların yapılmasında, karbon ayak izinin düşürülmesinde çalışmalarımızı aktif bir biçimde devam ettiriyoruz” diyen Altundağ şöyle devam etti: “Bu plan, yalnızca belediyemizin değil, tıpkı vakitte paydaş kurumlarımız, iş dünyamızın, sivil toplum kuruluşlarımızın ve olağan ki siz kıymetli hemşerilerimizin iştiraki ve dayanaklarıyla başarılı olacaktır. Sizlerle birlikte, bu planı hayata geçirerek Erzurum’u sürdürülebilir güç ve iklim konusunda örnek bir kent haline getireceğimize inanıyoruz. Gücümüzü daha verimli kullanmak, tabiatımızı korumak ve iklim değişikliğiyle çaba etmek ismine bu planı hayata geçirecek olan sizlerle birlikte, geleceğimizi şekillendirmek için buradayız. Bu süreçte dayanağınızı bekliyor, Erzurum’u daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir bir kent haline getirmek için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

BAŞKAN SEKMEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN NEDEN VE SONUÇLARINI ANLATTI

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, “Dünya tarihine bakıldığında iklimde değişiklikler daima yaşanmıştır. İnsan tesirinin görülmediği periyotlarda kalıcı tesirlerin yaşanması kelam konusu olsa da iklimsel olarak bir istikrar durumuna dönüş olmuştur.

Ama Sanayi İhtilali sonrası durumda görülen şey ise artık bu değişikliklerin kendi kendine istikrara gelemeyeceğinin net bir biçimde görülmesidir” diye konuştu. “İklimdeki değişiklikler, buzul ve buzul ortası çağlar ortasında, dünyanın çeşitli bölgelerinde ortalama sıcaklıklarda oluşan büyük değişiklikler biçiminde ortaya çıktığı üzere, yağış değişimlerini de içermektedir.

Bugünkü bilgilerimize nazaran, Yer Küre’nin 4.6 milyar yıllık jeolojik tarihi boyunca doğal etmenler ve süreçlerle birçok değişiklik olmuştur” diyen Lider Sekmen, şunları kaydetti: “Jeolojik evrelerdeki iklim değişiklikleri, bilhassa buzul hareketleri ve deniz düzeyindeki değişimler yoluyla sırf dünya coğrafyasını değiştirmekle kalmamış, ekolojik sistemlerde de kalıcı değişiklikler oluşturmuştur. Lakin 19. yüzyılın ortalarından beri, iklimdeki doğal değişikliğe ek olarak, birinci sefer insan etkinliklerinin de iklimi etkilediği yeni bir periyoda girildi.

Bu yeni periyoda bakıldığında Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar için elzem olan atmosfer, insan elinin tabiata önemli dokunuşundan sonra ziyan doğurucu bir hal aldığı görülmektedir.

Hal bu türlü olunca Dünyamızı ve üzerinde yaşayan canlıları korumak ismine birtakım tedbirlerin alınması kıymet arz etmektedir. Bu tedbirleri gerektiren global sorunun ismi ise Global İklim Değişikliği’dir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir