Ermeni gazeteciden A Milli Takım’ın hocası Kuntz’a olay soru: Ülkenize nasıl döneceksiniz?

EURO 2024 Elemeleri D Kümesi birinci maçında Ermenistan ile karşılaşacak A Ulusal Grup’ta teknik yönetici Stefan Kuntz, açıklamalarda bulundu. Alman hocaya, Ermeni bir gazetecinin sorduğu soru dikkat çekti.

“YENİLMENİZ DURUMUNDA ÜLKENİZE NASIL DÖNECEKSİNİZ?”

Ermenistan’da düzenlenen basın toplantısında Ermeni bir basın mensubu Kuntz’a, “Yenilmeniz durumunda ülkenize nasıl döneceksiniz?” sorusunu yöneltti. Alman hoca bu soruya, “O senaryoyu ben başımda oynamıyorum” tabirlerini kullanarak karşılık verdi.

Stefan Kuntz’un yaptığı açıklama şöyle:

“OYUNCULARIMIZIN ANLIK DURUMUNA NAZARAN HAREKET EDİYORUZ”

“Genel olarak oyun içerisinde muhakkak prensipler vardır. 3’lü de oynasak 4’lü de oynasak o prensipleri ayakta tutmak kıymetli. Tıpkı vakitte hangi oyuncuların elimizde olduğuna bakarak da karar veriyoruz. 3’lü ve 4’lü oynamanın dışında biz oyuncularımızın anlık durumlarına nazaran hareket ediyoruz.

“EN GÜZEL BİÇİMDE OYNAMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Koronavirüs sürecinden öncesini düşünürseniz aslında Ermenistan futboluna, İspanyol şekli futbol tesir ediyordu. Şayet yaptığımız tahlil sürecindeki durumları değerlendirmeye kalkarsak o süreçten sonra teknik yöneticiniz değişti. Kadroya farklı oyuncular katıldı. O yüzden eski analizlerimi bir kenara bırakabilirim. Böylece kendi grubuma odaklanıp yarınki maçı en uygun biçimde oynamaya çalışacağız.

KALECİ TERCİHİ KİM OLACAK?

Eğer yeniden en genç isimlerle devam edeceksek Mert ile oynayamayacağız demektir. Latife bir yana yarın sabah kalecilerimizle görüşüp kararımızı onlara bildireceğiz. Ondan sonra zati sizler de haber alırsınız.

“8 ADIMLIK BİR SEYAHATE ÇIKIYORUZ”

25 yaş ortalamasıyla en genç kadrolardan birisiyiz. Burada değerli olan kimi oyuncularımız değerli bir yaş diliminin içerisinde. Onlar ya en düzgün devirlerinde ya da en güzel devirlerini geçirmek üzereler. Biz şayet bu vakti gerçek kullanırsak ulusal ekibin çok yararlı bir periyot geçireceğini düşünüyoruz. Doğal ferdî yanlışların da azalması gerekiyor. Ayrıyeten alışılagelmiş şeylerin alana yansıması da çok değerli. Biz yarın 8 adımlık bir seyahate çıkıyoruz ve birinci adımı atıyoruz. Bunu alana hakikaten yansıtmamız gerekiyor.

HAKAN ÇALHANOĞLU’NU ÖRNEK VERDİ

Bizim için en kıymetli mevzu, oyuncularımızın kulüplerinde yeterli performans gösteriyor olması. Bu kamp öncesi birçok oyuncumuzu birebir ziyaret ettim. Hakan’ı örnek olarak verelim. Onun yanında 6-7 tane daha benzeri form durumunda oyuncumuz var. Başımızdan geçen o zelzele felaketinde bu durum onu Inter’de mental olarak çok fazla yormuyordur lakin ulusal grupta farklı yoruyordur. Inter’in Ermeni bir ekiple oynadığını düşündüğünüzde ortam bu kadar gergin de olmaz.

“BU STİL DURUMLARI DAHA GÜZEL YÖNETİM ETMEMİZ GEREKİYOR”

Diğer bir husus da bir kulüp içerisinde 2-3 kişi, Ramazan’ı tam formuyla idrak ediyordur. Bunu ulusal kadro seviyesinde gördüğünüzde kadroya tesiri farklı oluyor. Kulüp seviyesinde uygun performans göstermeleri bizim için çok kıymetli. Oradaki durumu da birebir buraya yansıtıp tıpkı şeyleri beklememek lazım. Natürel madalyonun başka tarafı da var. Birtakım oyuncularımız da şu anda gruplarında çok düzgün performans gösteremiyor. Moralleri de bu yüzden uygun olmayabiliyor. Burada moral kazanıp, müddet aldıklarında kulüplerinde daha güzel durumlara geliyorlar. Yarın 3 kişiyi takıma alamayacağız, 2 kalecimiz oynayamadığı için üzgün olacak. Bu şekil durumları da uygun yönetim etmemiz gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir