Erbakan: İstifa edenden fazlası partimize geldi

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, Habertürk yayınına katılarak partisinin Cumhur İttifakı’na dahil olma sürecini anlattı.

Erbakan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

METİNDE MUTABIK KALDIK: Pazartesi günü tek başımıza, müstakil olarak gireceğimizi tabir edip Cumhurbaşkanı adayı olarak başvurmuştuk. Çarşamba sabahı sayın cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşmede daima söylediğimiz mutabakat metninin imzalanabileceğini kendisinin tabir etmesiyle süreç başlamış oldu. Bu mutabakat unsurlarımız, iktisat, toplumsal siyasetler, dış siyasetler alanında ulusal görüş olarak 40-50 yıldır söylediğimiz unsurlarımız. Bunlar üzerine mutabık kalınmasıyla gerçekleşti.

İSTİFALAR: Son noktada kârlıyız diyebiliriz. Hem aldığımız geri dönüşler çok olumlu Cumhur İttifakı’nda yer aldığımız için. İttifak kararı olumlu karşılandı. Olağan ki bir ölçü istemeyenler olabilir. İstifa edenlerin çok daha fazlası yeni üyeler eklendi. Kârlı derken bunu kast ediyorum. Teşkilatlarımız da genel liderin kararına saygılıdır. Bizim geleneğimiz bu formdadır. Aslında ittifakta bulunan BBP de seçim ittifakı formunda yapıyor. Onların da MHP üzere her yapılana onay vermediklerini biliyoruz. Kanalistanbul’a itirazları oldu. Bizim de pozisyonumuz bu biçimde olur. Her yapılanın onaylanması değil lakin; doğruyu desteklemek, yanlış gördüklerimizi söz etmek.

YANLIŞLARA ORTAK OLALIM DİYE İTTİFAKTA DEĞİLİZ: Doğruysa, milletin yararlıysa kim yapıyorsa takdir ediyoruz, destekliyoruz. Kim yanlış yapıyorsa, bizim partimizden de olsa karşı çıkarız. Biz yanlışlara ortak olalım diye değil el birliği ile düzeltelim diye ittifakta yer alıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına oy vermeyi isteyen, sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı AK Parti’den farklı bir yere koyan, AK Parti’nin dejenerasyon sürecine girdiğini düşünen kitleden aldığımız geri dönüşümler Cumhurbaşkanlığında tekrar sayın Cumhurbaşkanımıza oy verip, milletvekilliği seçiminde bize oy verecekleri istikametinde. Bilhassa teşkilatımız çok genç. Milletvekili adaylarımızın yaş ortalaması 37. Heyecanlı gençlik sayın Cumhurbaşkanımızın seçilmesine katkı sağlayacak.

6’LI MASA’NIN İKTİDARINA VESİLE OLMAMAK: Aslında çok büyük sürprizler yapabiliriz diye düşünüyoruz. Bu ittifaka girmemiz, üye sayısındaki artış, alandaki seçmenin teveccühünden gördüğümüz üzere anketlerden çıkan sonuçlardan daha fazla oy alacağımızı düşünüyoruz. Bu ittifaka girdikten sonra mağduriyetlerle ilgili evraklar geliyor. Çözülmesi gereken çok sorun var. İnşallah bunların çözülmesine vesile oluruz. İnşallah sayın Cumhurbaşkanımız da bu ittifaktan yarar sağlar. Siyasette stratejik kararlar alınması gerekiyor. Bu noktada MHP’nin sloganını beğeniyorum. Her şeyden evvel Türkiye’ diye sloganı var. Biz de Türkiye’yi düşündük. 6’lı Masa’nın telaffuzlarına baktığımızda iktidarı onların almasına vesile olmamaktı.

MİLLETVEKİLLİ VE BAKANLIK PAZARLIĞI YAPMADIK: İlk girdiğimiz seçimde kendi oyumuzu görelim istiyoruz dedik. Ayrıyeten teşkilatlarımız da kendi amblemimize oy vermek istiyor. Bizim milletvekili, bakanlık, cumhurbaşkanı yardımcılığı üzere talebimiz olmadı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir