Demirtaş’tan 4 dilde İran’a idam tepkisi: Hangi şiddet, hangi ölüm hak ve özgürlük isteğini yok edebilmiş ki?

6 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İran’daki idam cezalarına 4 lisanda reaksiyon gösterdi. 

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İran’daki idam cezalarıyla ilgili toplumsal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Türkçe, Kürtçe, Farsça ve Azerice 4 lisanda tweet atan Demirtaş, şunları yazdı:

“Halkların özgürlük isteklerini şiddetle, idamla bastırmaya çalışan İran devletini kınıyorum. Hangi şiddet, hangi mahpus, hangi vefat hak ve özgürlük isteğini yok edebilmiş ki?” 

Ne olmuştu?

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar 3 aydır sürüyor.

Kadınların öncülüğünde başlayan protestolarda güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu 300’den fazla insan hayatını kaybederken yüzlerce aksiyoncu de gözaltına alındı.

Eylemlerle temaslı olarak şu ana kadar en az 25 kişinin dava evrakı idam istemiyle mahkemeye gönderildi. Bu şahıslardan 11’i hakkında idam kararı verildi. Muhsin Şikari ve Mecidrıza Rahneverdin’in idam cezaları temyiz süreci beklenmeden infaz edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir