‘BOP Eş Başkanı Sunar: The Emperyalist’

İYİ Parti, yeni seçim kampanyası görüntüsünü yayınladı. ‘Ahlak, iktisat, zelzele, mülteci, terör, adalet, demokrasi, dış siyaset, eğitim ve sağlık’ temaları işlenen seçim kampanyası serisinin onuncu videosu; “BOP Eş Başkanı Sunar: The Emperyalist” oldu.

Videoda; AK Parti’nin 21 yıl boyunca dış siyasetteki halleri işlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rahip Brunson konusundaki değişken tavrına, Cemal Kaşıkçı davasına bakışına, Mavi Marmara konusundaki farklı yaklaşımlarına; Suriye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Yunanistan başkanları ile sıklıkla farklılaşan münasebetlerine değinildi.

‘THE EMPERYALIST’

“BOP Eş Başkanı Sunar” yazısıyla açılışı yapılan görüntüde; “The Emperyalist” başlığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Bundan 20, 30 yıl evvel nasıl bir Türkiye vardı? Artık nasıl bir Türkiye var?” sözleri yer aldı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “El etek öpen değil, Batılı önderlerin karşısında divan duran değil; kelamı dinlenen bir önderiniz var” kelamlarına karşı Rusya ziyareti sırasında Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyeti kapıda beklettiği manzaralara yer verildi. Görüntüde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Bizde bir adet var yani ülkede başımıza bir şey geldiği vakit çabucak dış güçler deriz” sözleri de hatırlatıldı.

‘ŞAHSİ MÜNASEBETLERİN İSTİKAMET VERDİĞİ BİR KISIR DÖNGÜ’

Videonun ikinci kısmında; “Şahsi alakaların istikamet verdiği bir kısır döngü” başlığı altında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Biz geniş Orta Doğu ve Kuzey Afrika Projesi’nin eş başkanlarından bir tanesiyiz” sözleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Bu yoksul bu vazifede olduğu sürece o teröristi alamazsın” kelamlarının akabinde Rahip Brunson’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmesi işlendi.

Cemal Kaşıkçı cinayeti belgesi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Suudi Arabistan evrakları dinlemek istedi. Dinletiriz ancak vermeyiz” sözlerine karşı mahkeme kararıyla belgenin Suudi Arabistan’a devredilmesi vurgulandı.

‘TUTARSIZLIĞIN ESİRİ BİPOLAR BİR İDARE ANLAYIŞI’

Videonun bu kısmında, “Tutarsızlığın esiri bipolar bir idare anlayışı” başlığı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Diplomatik alanda sergilenen iki yüzlülükleri de birer birer deşifre edip muhataplarımızın yüzüne vurduk” kelamlarının akabinde Yunanistan’ı tehdit etmesine karşın Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir ortaya gelişine, Beşar Esad’a “kardeşim” kelamlarına karşı “Devlet terörü estirmiş bir teröristtir” demesine, Mısır Lideri Sisi için söylediği “Mısır’da Sisi denen kişi bir zalim. O adama meşruiyet kazandıracak kadar meşruiyetini kaybetmiş bir önder değilim” kelamlarının akabinde Sisi ile bir ortaya geldiği görüntülere ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği “Aptallık etme” sözlerini içerek mektubuna ve “Dostum Donald” kelamlarına yer verildi.

‘İTİBARIMIZI AYAKLAR ALTINA ALAN BİR BASİRETSİZLİK’

Videonun dördüncü kısmında de “İtibarımızı ayaklar altına alan bir basiretsizlik” başlığı altında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “İsrail budur, işte Siyonizm budur, evanjelist mantık budur” ve “Siyonist İsrail idaresi Filistinlilere âdeta nefes aldırmıyor” kelamlarıyla birlikte Yahudi Üstün Hizmet Nişanı aldığı imgeler yer aldı.

‘DEVLETİN DEĞİL, ŞAHSININ ÇIKARLARINI KORUYAN BİR CİDDİYETSİZLİK’

Videonun bu kısmında, “Devletin değil, şahsının çıkarlarını koruyan bir ciddiyetsizlik” başlığı altında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mavi Marmara konusunda 2014 yılında sarf ettiği; “Eğer otorite Türkiye’de bizsek biz aslında müsaadesi verdik” kelamlarının akabinde 2016 yılındaki “Böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz” sözlerine yer verildi.

‘MONŞERLERİN YERİNİ ŞAKLABANLARIN ALDIĞI BİR LİYAKATSİZLİK’

Videonun altıncı kısmında, “Monşerlerin yerini şaklabanların aldığı bir liyakatsizlik” başlığı altında “Bakara, Makara” tabirleriyle gündem olan Hâkim Bağış’ın Çekya Büyükelçiliği’ne ve Erdoğan’ın “Edepsizlik yapma” dediği Metin Feyzioğlu’nun KKTC Büyükelçiliği’ne atanmasına yer verildi.

Süleyman Soylu’nun; “Birleşik Arap Emirlikleri 15 Temmuz’un Amerika ile bir arada failidir. Net” sözlerinin karşılığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE lideri ile bir arada olduğu imgeler yer aldı.

Ayrıca Uygur Türklerinin yaşadıkları baskılar hatırlatılırken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Çin’in toprak bütünlüğünü ve güvenliğini savundukları tabirlerin altı çizildi.

‘POLİTİKASIZLIĞIN SİYASETİNİ YAPAN BİR ŞAHSIM İKTİDARI’

Videonun yedinci kısmında, “Politikasızlığın siyasetini yapan bir şahsım iktidarı” başlığı altında AK Parti iktidarının “Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler” telaffuzuna karşı Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığı haberine yer verildi.

Videoda Reza Zarrab’ın devrin Başbakanı olan Erdoğan’ın altın ticaretinin başlatılmasına onay verdiğini ileri sürmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Diktatör Tayyip Erdoğan’ın ülkesinde bu türlü bir şey var mı gördünüz mü bu türlü bir şey?” ve “İspat ettiğin anda ben Cumhurbaşkanlığı’nı bırakacağım” sözleri yer aldı.

’14 MAYIS’TA TÜRKİYE TARİH YAZACAK’

Videonun son kısmında ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in ve çeşitli demografilerden vatandaşların yer aldığı illüstrasyon çizimlerin yer aldığı görsel ile birlikte Akşener’in; “Tüm bunlar son bulacak ve yesyeni bir güneş doğacak. Zira 14 Mayıs’ta Türkiye tarih yazacak” tabirlerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir