Altın fiyatları baskılanıyor: Yatırımcı temkinli davranıyor

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel kıymet kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,5 azalışla 987 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının akabinde saat 10.40 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,2 altında 985 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.625 lira, Cumhuriyet altını da 6.640 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu sıralarda evvelki kapanışın yüzde 0,2 altında 1.647 dolardan süreç görüyor.

YATIRIMCILAR TEMKİNLİ DAVRANIYOR

Analistler, bu hafta Avrupa ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığını, devam eden dolar talebinin ise altının ons fiyatını baskıladığını söyledi.

Öte yandan, İngiltere’de Liz Truss’ın istifasının ardından iktidardaki Muhafazakar Parti içerisinde başlayan liderlik yarışını kazanan Hint asıllı Rishi Sunak oldu.

Bugün Sunak’ın yapacağı konuşmanın takip edileceğini söz eden analistler, bilgi gündeminde ise Almanya’da Ifo beklenti endeksleri, ABD’de konut fiyat endeksi ve tüketici inanç endeksinin öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.630 ve 1.600 doların dayanak, 1.670 ve 1.690 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir