AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan’dan 28 Şubat açıklaması

BURSA (İGFA) – Başkan Davut Gürkan açıklamasında; “28 Şubat’ta siyasete, demokrasiye ve insan haklarına “balans ayarı” vermeye çalışanlar, Aziz Milletimiz tarafından kısa müddette balans ayarına uğradılar. Milletimizden aldığımız güç ve tarihin bize yüklediği sorumluluk ile millet iradesini hükümran kılma, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme gayretimize kararlılıkla devam ediyoruz” tabirlerini kullandı.

“28 ŞUBAT DARBESİ İNSANLIK TARİHİNE GEÇMİŞ KARA BİR LEKEDİR”

28 Şubat 1997 darbesinin insan haklarına hücum ve demokrasi düşmanlığının yıldönümü olduğuna dikkat çeken AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, “27 yıl evvel silahlı cunta tarafından, kelamda irtica tehdidi ile bütün bir ülkeyi çevrelemeye çalışmak, toplumun çeşitli bölümlerini vesayet ideolojisinin elinde rehin tutmak, insanlık onuruna, akıl ve mantık prensiplerine meczup gömleği giydirmek üzere gerçekleştirilen 28 Şubat Darbesi insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir” diye konuştu.

Failleri tarafından “1000 yıl sürecek” yaklaşımı ile savunulan bu karanlık teşebbüsün değil bin, on yıl bile sürememiş olmasının, vesayetçilerin hukuksuzluğunun, kirli hesaplarının net bir göstergesi olduğunu belirten Lider Gürkan; “İslami kimliğe duydukları derin öfkeyi, sistematik ve kanun dışı yırtıcı bir militarist dayatma ile dışa vuran darbeciler, aldıkları anti-demokratik MGK kararları ile devrin iktidarına darbe vurmuşlardı. Yaşanan darbe süreci ile birlikte İslami kimliğe sahip olan toplumun büyük bir kesiti türlü yollarla kısıtlandı. Genç kızlar üniversitelere başörtüleri ile giremedi, kılık-kıyafetleri nedeniyle gençler eğitim haklarından mahkûm bırakılarak ikna odaları eliyle inançlarından vazgeçmeye zorlandılar. Katsayı adaletsizliğiyle gençlerin istedikleri okulda eğitim almalarının önü kapatıldı. Kamu vazifelileri eşleri başörtülü olduğu için fişlendi. Siyasi görüş ve inancından ötürü insanların; çalışma, eğitim, ibadet, niyet ve söz özgürlükleri üzere temel hakları engellendi. Ülkesi için, milleti için çalışan ve üreten sermaye dahi “yeşil sermeye” ismi altında kategorize edildi, ötekileştirilmiştir” dedi.

“ASIL BALANS AYARINI AZİZ MİLLETİMİZ VERMİŞTİR”

Demokrasi ve insan haklarını, millet iradesini hiçe sayan darbeye en hoş karşılığın, yeniden bu aziz millet tarafından verildiğine vurgu yapan AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, “28 Şubat’ta siyasete, demokrasiye ve insan haklarına “balans ayarı” vermeye çalışanlar, Aziz Milletimiz tarafından kısa müddette balans ayarına uğradılar. Türkiye’ye kelamda ayar vermeye kalkan, milletimizin elinden geleceğini, haklarını ve huzurunu alan karanlık darbe devirleri, milletimizin 15 Temmuz gecesi verdiği gayret ile bir daha yaşanmamak üzere tarihe gömüldü. Milletimizden aldığımız güç ve tarihin bize yüklediği sorumluluk ile millet iradesini hâkim kılma, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme uğraşımıza kararlılıkla devam ediyoruz.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Türkiye Yüzyılı yolunda daha emin adımlarla yürüyor, 21 yıldır her kaidede ve şartta darbeler karşısında yanımızda olan milletimize şükranlarımızı sunuyoruz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir