ABD’de aktivist Cornel West adaylığını açıkladı: Donald Trump’a “neo-faşist” Başkan Joe Biden’a ise “süt çocuğu” diyerek iddialı bir başlangıç yaptı

ABD’li akademisyen ve aktivist Cornel West 2024 başkanlık seçimlerine aday. West, Twitter’dan yayımladığı görüntü iletisinde, “hakikat ve adalet için” gelecek sene yapılacak başkanlık seçimlerine Halkın Partisinden aday olduğunu duyurdu.

Mesajında kimseden nefret etmediğini söyleyen ve “kenara itilmişleri güçlendirmekten” bahseden West, “Hiçbir siyasi parti Wall Street, Ukrayna, Pentagon ve büyük teknoloji şirketleri hakkında gerçeği söylemek istemiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

West, iletisinde maaşlar, uygun fiyatlı barınma, bayanların kürtaj hakkı, sıhhat hizmetleri ve iklim değişikliğinin yanı sıra “Amerikan demokrasisinin tahribatı” üzere mevzuları önemsediğini vurguladı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ı “

neo

faşist

” olarak niteleyen West, mevcut Lider Joe Biden’ı ise “

süt çocuğu neo-liberal

” olarak tanımladı.

Kendisi de siyahi bir filozof olan West, ırkçılık ve demokrasi üzere hususlardaki çalışmalarıyla biliniyor ve siyahi hakları konusundaki aktivizmiyle öne çıkıyor.

Princeton ve Harvard üzere ABD’nin önde gelen üniversitelerinde hocalık yapmış olan West, halihazırda Union Theological Seminary okulunda ideoloji profesörü olarak görev yapıyor.

Halkın Partisi, 2016 başkanlık seçimlerinden sonra 2017’de Demokrat Senatör Bernie Sanders’ı destekleyen Nick Brana tarafından “ABD’de yeni ve büyük bir ilerici popülist parti inşa etme” gayesiyle kurulmuştu.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den adaylıklarını duyuran isimler arasında eski ABD Başkanı Donald Trump, Florida Valisi Ron DeSantis, eski ABD BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, genç multimilyoner Vivek Ramaswamy, iş insanı Perry Johnson, muhafazakar siyahi radyo sunucusu Larry Elder, Senatör Tim Scott ve siyasetçi Asa Hutchinson üzere isimler yer alıyor. Eski ABD Lider Yardımcısı Mike Pence’in de bu hafta içinde adaylığını resmen duyurması bekleniyor.

Demokrat Partiden ise Lider Joe Biden, eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin yeğeni Robert F. Kennedy Jr. ve müellif Marianne Williamson, adaylıklarını resmen duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir