190 yıllık tarihi yapı Feshane’nin restorasyonunda sona gelindi

Eski ismiyle Feshane-i Amire ismi verilen ve Osmanlı padişahı 2. Mahmud tarafından 1833 yılında, Yeniçerilerin yerine kurulan Osmanlı Ordusu’na üniforma üretilmesi maksadıyla Fatih’in Kadırga semtindeki Cündi Meydanı’nda kurulmuş olan 190 yıllık tarihi yapı Feshane, uzun yılar boyunca kültür merkezi olarak kullanıldı.

Tasavvuf Müzesi’ne dönüştürülmek üzere 2018 yılında onarımına başlanılan ve beş yıldır restore edilen tarihi yapıdaki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu görüldü. Tasavvuf Müzesi’ne dönüştürülen Feshane’nin Osmanlı periyoduna ilişkin fes dokuma fabrikası olarak kullanılan alanında onarımdan sonra birçok yenilik de olduğu öğrenildi.

“SULTAN 2. MAHMUD’UN YADİGARI”

Feshane’nin tarihini anlatan Tarihçi Zafer Bilgi, “Feshane fes imal yeri demektir. Eyüpsultan’ın kıyısında endüstrileşmiş bir nokta olarak göze çarpan bir yere kuruluyor. Sultan 2. Mahmud devrinde yapılıyor, 2. Mahmud batılılaşmanın ve modernitenin simgesi sayılabilecek bir padişah. 1833’te Kadırga’da Cundi Meydanı diye bir meydanda Feshane-i Amire olarak, yani sarayın fes imal yeri olarak kuruluyor, ancak orası küçük geldiği için bugünkü yerine, kıyıya aslında endüstrileşmenin birinci tohumunun atıldığı nokta olarak yapılıyor” dedi.

“Burası daha çok Osmanlı’daki Yeniçerilerin üniformalarının yapmak ismine kuruluyor” diyen Bilgi, “Daha sonra Sultan 2. Abdülhamid feslere biraz daha yük verdiği için Feshane’ye dönüşüyor. Kentin Eyüpsultan’daki değerli simge yapılarından biri oluyor. Dün olduğu üzere bugün de değerli bir simge yapısı” diye konuştu.

2018 yılında onarımına başlanılan tarihi yapı Feshane’nin önümüzdeki günlerde açılmasının planlandığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir